Wednesday, September 13
7:45am-10:15am Open Qualification Sessions – All Classes
10:15am-10:45am Formula One – Heat 1C
10:45am-11:20am STOL Drag – Heat 1
11:20am-11:45am Formula One – Heat 1B
11:45am-12:20pm STOL Drag – Heat 2
12:20pm-12:45pm Formula One – Heat 1A
12:45pm-1:20pm STOL Drag – Heat 3
1:20pm-1:30pm Jim Peitz Aerosports
1:30pm-2:00pm Jet Class – Heat 1B
2:00pm-2:30pm T-6 – Heat 1C
2:30pm-2:40pm Dassault Demo
2:40pm-3:10pm Sport Class – Heat 1D / Scalewings Demo
3:10pm-3:20pm Phillip Steinbach
3:20pm-3:50pm T-6 Heat 1B
3:50pm-4:20pm UNL Legacy / Honda Demo
4:20pm-4:50pm Jet – Heat 1A
Thursday, September 14
7:45am-8:25am STOL Drag – Heat 4
8:25am-8:50am Formula One – Heat 2C
8:50am-9:30am STOL Drag – Heat 5
9:30am-9:55am Formula 1 – Heat 2B
9:55am-10:10am T-6 – 1v1 (Quarter Finals)
10:10am-10:40am Formula One – Heat 2A
10:40am-11am Welcoming Ceremony
11am-11:20am UNL Legacy Flight
11:20am-11:50am T-6 – Heat 1A
11:50am-12:05pm Jim Peitz Aerosports
12:05pm-12:15pm Honda Jet
12:15pm-12:40pm Sport – Heat 1C / Scalewings Demo
12:40pm-12:55pm Philip Steinbach
12:55pm-1:25pm USAF A-10 Rehearsal/Heritage Flight
1:25pm-1:35pm NANG C-130 Water Drop
1:35pm-2:05pm Unlimited Heat 1c (Thunderbird Demo during rejoin)
2:05pm-2:30pm Sport Heat 1B
2:30pm-2:55pm USN F/A-18 Growler/Legacy Rehearsal
2:55pm-3:20pm Jet Class – Heat 2B
3:20pm-3:50pm Unlimited Class – Heat 1B
3:50pm-4pm Dassault Demo
4pm-4:25pm Sport Class – Heat 1A
4:25pm-4:55pm Unlimited – Heat 1A
Friday, September 15
7:45am-8:10am Formula One – Heat 3C
8:10am-8:45am STOL Drag – Heat 6
8:45am-9:10am Formula One – Heat 3B
9:00am-9:45am STOL Drag – Heat 7
9:45am-10:10am Formula One – Heat 3A
10:10am-10:20am T-6 1v1 (Quarter Finals)
10:20am-10:40am Welcoming Ceremony
10:40am-10:55am Philip Steinback / Jim Peitz Split Box Demo
10:55am-11:25am Unlimited (Thunderbird Demo during rejoin) – Heat 2C
11:25am-11:55am Sport – Heat 2D / U-2 Fly By
11:55am-12:25pm Unlimited – Heat 2B
12:25pm-12:55pm T-6 – Heat 2C
12:55pm-1:20pm Sport – Heat 2C / Honda Jet
1:20pm-1:35pm F-15 Eagles
1:35pm-2:00pm Sport – Heat 2B
2pm-2:30pm USAF A-10 Rehearsal / Heritage Flight
2:30pm-3pm T-6 – Heat 2B
3pm-3:25pm USN F/A-18 / Legacy Rehearsal
3:25pm-3:55pm Jet – Heat 2A
3:55pm-4:05pm Dassault Demo
4:05pm-4:30pm Sport – Heat 2A
4:30pm-5pm Unlimited – Heat 2A
Saturday, September 16
7:45am-8:15am STOL Drag – Heat 8
8:15am-8:40m Formula One Class – Heat Bronze
8:40am-9:10am STOL Drag – Heat 9
9:10am-9:35am Formula One Class – Silver Race
9:35am-9:45am T-6 1v1 (Semi-Finals)
9:45am-10:10am Sport Class – Heat 3D
10:10am-10:30am Welcoming Ceremony
10:30am-10:50am Legacy Flight
10:50am-11:05am Smoke-N-Thunder Jet Car / Jim Peitz Aerosports
11:05am-11:30am Sport Class – Heat 3C / Dassault Demo
11:30am-12pm Unlimited Class – Heat 3C (Thunderbird Demo during rejoin)
12pm-12:30pm T-6 Class – Heat 2A
12:30pm-12:40pm Honda Jet Demo
12:40pm-12:50pm NANG C-130 Water Drop
12:50pm-1:20pm Jet Class – Heat 3B
1:20pm-1:50pm USAF A-10 Demo / Heritage Flight
1:50pm-2:15pm Sport Class – Heat 3B / Philip Steinbach
2:15pm-2:40pm USN F/A-18 / Legacy Demo
2:40pm-3:10pm Jet Class – Heat 3A
3:10pm-3:40pm Unlimited Class – Heat 3B
3:40pm-4:05pm Sport Class – Heat 3A
4:05pm-4:35pm Unlimited Class – Heat 3A
Sunday, September 17
7:45am-8:15am STOL Drag – Race 10
8:15am-8:25am T-6 Class 1v1 – Final Race
8:25am-8:55am STOL Drag – Race 11
8:55am-9:25am Sport Class – Medallion Race
9:25am-9:55am STOL Drag – Race 12
9:55am-10:20am Formula One Class – Gold Race
10:20am-10:45am T-6 Class – Bronze Race / Honda Jet Demo
10:45am-11:10am Sport Class – Bronze Race
11:10am-11:30am Welcoming Ceremony
11:30am-11:50am Steinbach/Peitz Split Box Demo
11:50am-12:20pm T-6 Class – Silver Race / Smoke-N-Thunder Jet Car
12:25pm-12:50pm Unlimited Class – Bronze Race (Thunderbird Demo during rejoin)
12:50pm-1:20pm Jet Class – Silver Race
1:20pm-1:45pm Sport Class – Silver Race / Dassault Demo
1:45pm-2:15pm USAF A-10 Demo / Heritage Flight
2:15pm-2:45pm Unlimited Class – Silver Race
2:45pm-3:15pm T-6 Class – Gold Race
3:15pm-3:40pm USN F/A-18 / Legacy Demo
3:40pm-4:10pm Jet Class – Gold Race
4:10pm-4:35pm Sport Class – Gold Race
4:35pm-4:55pm Unlimited Introductions
4:55pm-5:25pm Unlimited Class – Gold Race
https://airrace.org/air-races-planning-schedule/